• Головна |
 • Блог |
 • Алопеція
  (облисіння). Причини випадіння волосся, діагностика та методи лікування алопеції

Алопеція
(облисіння). Причини випадіння волосся, діагностика та методи лікування алопеції

Алопеція – узагальнюючий термін для цілого ряду захворювань, пов’язаних з втратою волосся. Повне, часткове, локальне – видів облисіння існує багато, і всі вони призводять до того, що красива і здорова шевелюра втрачає свій привабливий вигляд. Цією хворобою страждають і чоловіки, і жінки в будь-якому віці, але частіше – після 50 років. І чим старша людина, тим інтенсивніше проявляється захворювання. Ось чому так важливо знати, що робити при випаданні волосся і як лікувати облисіння.

Причини випадіння волосся у чоловіків і жінок

Причин для виникнення алопеції чимало, і викликати вони можуть різні види облисіння. Правильне визначення причин є своєрідною гарантією успішного лікування, адже кожна має свої шляхи корекції.

Викликати облисіння можуть найрізноманітніші чинники – від стресу до генетичних захворювань. До найбільш поширених причин алопеції відносять:

 • Генетична схильність, в більшій мірі властива чоловікам (при деяких видах облисіння).
 • Супутні захворювання – шлунково-кишкового тракту, нервової системи, порушення кровообігу.
 • Гормональні збої різного генезу у чоловіків і жінок.
 • Прийом різних медикаментів – від антибіотиків та противірусних до хіміотерапії.
 • Гінекологічні проблеми.
 • Сувора дієта з порушенням балансу БЖУ та поживних речовин.
 • Ущільнення сполучної тканини в місці фолікула – внаслідок травм шкіри відбувається рубцювання, і фолікул гине. Так відбувається при опіках, після операцій, травм, а також системних захворювань, пов’язаних з рубцюванням.

Норма випадання волосся

Норма випадання волосся на добу становить від 100 до 150 одиниць. Це тільки звучить страшно: насправді в шкірі голови міститься до 150 тисяч фолікулів, тому щоденна втрата не є критичною.

Якщо ж ви стали помічати, що кількість волосся на подушці та гребінці стала більшою,ніж завичай – час задуматися і відвідати дерматолога або трихолога. Це саме можна сказати і про візуальний огляд в дзеркалі – якщо шевелюра помітно рідшає і втрачає пишність, пора задуматися про діагностику та лікування.

Які здати аналізи при випаданні волосся, щоб виявити можливу причину

Щоб з’ясувати причини алопеції та дізнатися, як лікувати облисіння, необхідно пройти обстеження. Зазвичай воно включає загальні аналізи і гормональну панель:

 • щитовидна залоза – ТТГ, Т3, Т4, антитіла до ТГ,
 • статеві гормони – ЛГ, ФСГ, тестостерон, пролактин, ДГТ,
 • кортизол;
 • загальний аналіз крові – щоб виключити анемію;
 • біохімічний аналіз крові – для визначення запалень, дисбалансу мікроелементів і водно-сольового обміну.

Після збору всіх даних лікар ставить діагноз і призначає лікування. Іноді необхідно виключити генетичну схильність – тоді призначають додаткові аналізи та формуються рекомендації з лікування і зміни способу життя.

Алопеція: що це та її види

Алопеція – найпоширеніша проблема трихології, пов’язана з частковою або повною втратою волосся. Оскільки причин її розвитку безліч, часто виникають складнощі та розбіжності в типологізації захворювання. Найбільш поширеними її видами є: андрогенна, вогнищева, дифузна, тотальна. Лікування в кожному випадку визначається індивідуально.

Андрогенна

Інша назва цього виду – передчасна алопеція, і виникає вона переважно у чоловіків у зв’язку з генетичною схильністю. Первинні симптоми можна помітити в пубертатному періоді, а остаточне формування захворювання закінчується приблизно до 25 років. Саме в цьому віці можна помітити характерні залисини та навіть помітне порідіння шевелюри.

Головна причина облисіння по андрогенному типу – гормональний дисбаланс. Фолікули руйнує гормон дигідротестостерон, вироблення якого стимулюється надмірним захопленням спортом, прийомом спеціальних препаратів або спадковістю.

Єдиний спосіб вирішити проблему радикально – трансплантація, інші способи лікування викликають тільки тимчасові поліпшення.

Вогнищева/гніздова

Перша ознака такого облисіння – поява округлої ділянки шкіри без волосяного покриву. Поступово кількість таких вогнищ збільшується, вони можуть зливатися і утворювати більшу пляму без волосся і навіть викликати повне облисіння. Причин для розвитку такого захворювання багато: прийом медикаментів, аутоімунні розлади, віруси, стрес. Для точної діагностики необхідне обстеження.

Дифузна

Для дифузної алопеції характерне загальне порідіння волосся на голові, без виражених вогнищ або ділянок з залисинами. Ще недавно таким видом облисіння страждали в основному чоловіки. Зараз її вважають і жіночим захворюванням. Воно виникає у чоловіків і жінок на тлі стресів, гормонального дисбалансу, нестачі вітамінів і мікроелементів, хірургічне втручання і/чи хронічні хвороби.

У жінок при нормалізації гормонального фону зазвичай дифузна алопеція проходить самостійно. Чоловікам необхідна консультація фахівця.

Тотальна

Тотальна алопеція являє собою повне зникнення волосяного покриву. Іноді хвороба зачіпає не тільки голову, але й призводить до облисіння інших частин тіла. Дане захворювання вражає дорослих чоловіків, жінок, а також дітей. Цей стан вимагає термінової діагностики і негайного лікування.

Які ознаки облисіння (алопеції)

Залежно від типу захворювання можуть спостерігатися різні ознаки облисіння:

 • під дією постійного стресу відбувається поступова втрата волосся часто рівномірна;
 • у чоловіків ознакою алопеції найчастіше виступає втрата волосся вздовж лінії лоба і далі в бік тім’яної зони;
 • жінки втрачають волосся вздовж лінії росту по всьому колу голови;
 • в разі алопеції виникають плями без волосся овальної або округлої форми, часто паралельно спостерігається ламкість нігтів, і випадіння волосся «пачками»;
 • в разі себорейної або грибкової алопеції на голові спостерігаються запалені ділянки з чорними точками, лущення, намокання, які супроводжуються сверблячкою, печінням.

Діагностика алопеції

З кожним роком кількість хворих на алопецію зростає. Для правильної постановки діагнозу і визначення схеми лікування необхідно пройти діагностику. Основними напрямками дослідження є:

 • наявність хронічних, або системних захворювань;
 • виключення анемії, інтоксикацій;
 • вивчення балансу мікроелементів;
 • дослідження на генетичні патології;
 • гормональні обстеження;
 • обстеження шкіри голови і фолікулів на патології.

У Медичному клубі Грейс розроблена програма діагностики для максимально точного встановлення діагнозу та визначення схеми лікування аж до пересадки волосяних фолікулів.

Стадії облисіння

Чим раніше ставиться діагноз, тим більше шансів зупинити облисіння. Трихологи використовують різні шкали для визначення стадії алопеції у чоловіків і жінок: шкалу Гамільтона для чоловіків і шкалу Людвіга для жінок.

За шкалою Гамільтона виділяють 7 стадій, які проходить облисіння у чоловіків:

1 – 3 стадії – утворюються залисини в скроневих зонах;

4 стадія – починається вогнище облисіння в тім’яній зоні;

5 – 6 стадії – тім’я і виски зливаються в одну зону;

7 стадія – повне злиття і втрата волосся.

Алопеція у жінок починається від проділу та відбувається в усіх напрямках. ЇЇ ілюструє шкала Людвіга:

1 – волосся рідшає в області чола та тімені;

2 – волосся в тій області стоншується, а його кількість помітно зменшується;

3 – різко скорочується кількість волосся, а по периметру голови воно стає більш тонким.

Методи і засоби лікування облисіння (алопеції)

Якщо ви помітили, що волосся стало менше на голові і більше – на подушці, гребінці або зливний решітці у ванній – саме час відвідати дерматолога і дізнатися більше про методи лікування облисіння, оскільки найбільш ефективно алопеція піддається лікуванню на початкових стадіях.

Мезотерапія

Ін’єкційний метод передбачає введення в шкіру препаратів на основі вітамінів, амінокислот, мінералів. Вони стимулюють кровообіг, покращують живлення і життєвий цикл фолікулів. Це зменшує випадіння, покращує функцію росту. Склад мезотерапевтичного коктейлю визначає лікар, він же рекомендує певну тривалість курсу.

Фізіотерапія

На початкових стадіях облисіння можна використовувати дарсонвалізацію, електрофорез, світлолікування – тривалість курсу також визначає лікар. Ці методи особливо ефективні в поєднанні з більш радикальним підходом.

Плазмоліфтинг

Нова методика лікування на основі власної плазми крові пацієнта. З венозної крові пацієнта виділяється тромбоцитарна маса, яка вводиться в шкіру голови з шприца. Власні тромбоцити багаті амінокислотами, гормонами, вітамінами, які живлять цибулини та активізують кровообіг. Зазвичай курс лікування становить 5-7 сеансів.

Пересадка волосся

Швидке та ефективне рішення проблеми облисіння, особливо у чоловіків – пересадка волосся. У Медичному Клубі Грейс практикують такий спосіб відновлення густоти та лінії росту волосся, який найбільш ефективний, малотравматичний і дає результат в 100% випадків.

У Медичному Клубі Grace здійснюють пересадку волосся за методикою FUE. Для пересадки використовують одиницю донорського матеріалу – графт. Кожен графт складається з декількох фолікулів з волоссям. Вони добуваються під час операції та імплантуються на нове місце. Завдяки використанню власного матеріалу спостерігається хороше приживлення, практично не буває відторгнення, а волосся зберігає всі свої природні властивості.

Пересадка практично безболісна, малотравматична, для її проведення використовують місцеву анестезію та проводять в декілька етапів:

 • Витягування графтів мікрохірургічним інструментом та їх підготовка;
 • Послідовне поштучне вживлення імплантатів в шаховому порядку.

Вже через 2-3 місяці з пересаджених фолікулів починає рости волосся. Через рік видно остаточний результат операції, який зберігається на все життя. Операцію можна проводити неодноразово, що гарантує бажану густоту волосся.

Поради щодо профілактики випадіння волосся для чоловіків і жінок

Боротьба з алопецією повинна починатися ще до її початку – з правильного способу життя, раціонального харчування, мінімізації стресів. При наявності генетичної схильності необхідно стежити за станом шевелюри з юних років, а при найменших відхиленнях в рості або нормі випадання своєчасно звертатися за консультацією до дерматолога або трихолога.

Лікування алопеції найбільш ефективне на ранніх стадіях – тому увага до свого організму має бути пильною.