Гінекомастія. Що це, симптоми та методи лікування
Гінекомастія – патологічне розростання залозистої або жирової тканини грудної клітки у чоловіка. Це досить поширена патологія пов’язана з ендокринними порушеннями і крім косметичного дефекту і дискомфорту загрожує розвитком доброякісних і злоякісних утворень. Ось чому своєчасне і правильне лікування – це питання не тільки естетики, а й здоров’я.
Що таке гінекомастія?
Збільшення грудних залоз у чоловіків під дією гормонів – прояв поширений, але не є нормою. Розростання тканин може відбуватися симетрично або асиметрично, доставляючи чимало хвилювань сильній половині людства.
Залежно від типу тканини, що розростається виділяють кілька видів гінекомастії:
- Якщо збільшується в об’ємі жирова тканина, кажуть про хибну форму. Зазвичай причиною її утворення є зайва вага.
- При розростанні залозистої тканини гинекомастію називають істинною. Найчастіше причинами істинної форми у дорослих чоловіків є гормональні порушення різної етіології, захворювання печінки, онкопатології, порушення метаболізму через ожиріння.
- Змішана форма часто супроводжує чоловіків після 50 років, якщо вони ведуть неправильний спосіб життя, зловживають пивом, неправильним харчуванням і ведуть малорухливий спосіб життя. Часто подібна проблема супроводжує спортсменів після різкої відмови від тренувань.
Будь-який вид патології можна усунути хірургічним шляхом, повернувши чоловічому тілу фізіологічні обриси та позбавивши від комплексів.
Причини виникнення гінекомастії у чоловіків
Чоловічі грудні залози в нормі містять мінімальну кількість залозистої та жирової тканини. Гінекомастія у чоловіків робить їх груди схожими на жіночі. Так відбувається з цілого ряду причин:
Гінекомастія у чоловіків – наслідок гормонального дисбалансу. Надлишок естрогену і недолік тестостерону стимулюють зовнішні зміни тіла та його формування за жіночим типом. Гормональний фон змінюється з цілого ряду причин: тривалий прийом гормональних препаратів, захворювання ендокринної системи.
- Порушення обміну речовин, в тому числі на тлі ожиріння.
- Онкопатології різного генезу.
- Спадкова схильність.
- Зловживання алкоголем, наркотиками.
Стреси і різка зміна способу життя. Особливо тісно проглядається зв’язок гінекомастія – бодібілдинг. При різкій відмові від фізичних навантажень і тривалому прийомомі препаратів для набору ваги можна спостерігати розростання тканин грудної клітки у чоловіків.
Механізм розвитку патології під дією гормонів має багато спільного з статевим дозріванням дівчат. Під дією посиленого вироблення естрогену спостерігається розвиток вторинних статевих ознак за жіночим типом.
Симптоми
Симптоми гінекомастії у чоловіків тісно пов’язані з її типами та стадіями розвитку захворювання.
- Справжня (істинна) гінекомастія супроводжується розростанням залозистої тканини в області грудей. Спостерігаються суб’єктивні відчуття болючості важкості, розпирання. При пальпації виникає чутливість, лікар промацує дольну структуру залози. Нерідко спостерігаються прозорі виділення із сосків.
- Хибна гінекомастія пов’язана з гіпертрофією жирової тканини. Зазвичай зміни носять симетричний характер, при пальпації не мають хворобливих відчуттів. М’яка на дотик тканина не має долей або сегментів. Зазвичай її розвитку передує ожиріння або різке зниження маси тіла.
У багатьох випадках пацієнти скаржаться на свербіж і неприємні відчуття в області сосків, а також виділення прозорого секрету. Якщо захворювання діагностується на початковому етапі, досить провести нетривалий курс консервативного лікування. Але зазвичай висновок про наявність патології виноситься на стадії прогресування, і тоді оптимальним і часто єдиним способом лікування є хірургічне видалення гінекомастії.
Гінекомастія в підлітковому віці
Практично 70% хлопчиків у підлітковому віці страждають гінекомастією. Вона може розвиватися у віці 14-15 років, рідше – 11-12 років і характеризується переважно розростанням жирової тканини.
Пусковим механізмів є зміна гормонального фону. Гінекомастія у хлопчиків розвивається під час статевого дозрівання і супроводжується незначним набуханням грудних залоз. При нормальному розвитку організму протягом декількох років все самостійно повертається до норми.
Тривале збереження патології – це привід пройти обстеження в ендокринолога і мамолога.
Крім інтенсивного вироблення статевих гормонів причинами розвитку гінекомастії у підлітків виступають:
- Надмірна вага і ожиріння.
- Захворювання з підвищеним продукуванням естрогенів, наприклад, хвороби печінки, хромосомні аномалії.
- При голодуванні і анорексії, коли відбувається різке зниження маси тіла.
- Синдром Рейфенштейна, пов’язаний з недостатнім виробленням тестостерону.
При перших симптомах важливо уважно стежити за станом підлітка і в разі затяжних симптомів звертатися до лікаря.
Діагностика
Часто можна почути запитання: «гінекомастія – як визначити, що це вона?». Самостійно можна лише припускати наявність патології. Точний діагноз ставить лікар, і тільки після ретельного обстеження.
Діагностика включає:
- ретельний збір анамнезу та аналіз суб’єктивних скарг пацієнта;
- огляд грудних залоз і їх пальпація;
- вивчення стану інших органів з видимими відхиленнями;
- аналіз крові на біохімію і гормональну панель для визначення факту гормонального дисбалансу;
- мамографія для вивчення структури тканин;
- КТ і МРТ;
- біопсія з дослідженням на гістологію, щоб виключити злоякісні утворення.
Після збору даних лікар ставить точний діагноз.
Методи лікування гінекомастії
Єдино ефективний метод лікування гінекомастії у чоловіків – оперативний:
- Хибна гінекомастія – при розростанні жирової тканини – видаляється за допомогою ліпосакції. Через невеликі проколи за допомогою спеціальних канюлей видаляється надлишок жирової тканини.
- Справжня гінекомастія у чоловіків лікується шляхом видалення гіпертрофованої залозистої тканини методом мастектомії. В цьому випадку видалення залозистої тканини проводиться по краю ареоли з мінімальними надрізами.
- Комбінована форма патології вимагає комплексу методів. Її лікування передбачає поєднання ліпосакції і мастектомії.
У медичному клубі Грейс виконано більше 700 операцій з видалення гінекомастії у чоловіків різного віку та на різних стадіях розвитку. Метод ефективний в 100% випадків і практично не дає рецидивів.
Профілактика захворювання
Жоден чоловік не застрахований від гінекомастії. Уникнути її допомагає ретельний контроль стану свого здоров’я:
- Періодично проходити дослідження рівня гормонів;
- Стежити за станом органів і лікувати хвороби, пов’язані зі зміною гормонального фону;
- Вести здоровий спосіб життя;
- Відмовитися від прийому препаратів, що стимулюють розвиток патології;
- Уникати стресів.
Цей комплекс заходів допомагає вчасно оцінити можливість розвитку патології та запобігти її.
Висновок
Перше, що хвилює чоловіків при гінекомастії – неестетичний вигляд і комплекси з приводу зовнішності. Неприємні і болючі відчуття також роблять життя менш приємним, можуть намічатися проблеми в сексуальній сфері.
Фахівці медичного клубу Грейс мають великий досвід в хірургічному лікуванні гінекомастії і зроблять все можливе для вашого комфортного життя і впевненості в собі.
лікаря