Чи правда, що стрес наближає старість?

 Що таке стрес-індуковане старіння? І чи правда, що стрес наближає старість, розповідає Anti-age терапевт, лікар-кардіолог клініки пластичної хірургії Grace Clinic Любомир Дронюк.

Наслідком тривалого та сильного стресу часто можуть бути порушення в психологічній та ментальних сферах а також погіршення фізичного здоров’я, включно з серцево-судинними й метаболічними розладами, погіршенням настрою та розладами сну, появою різних залежностей, натомість зменшується мотивація до активного способу життя та дотримання режиму раціонального харчування.

Тривале перебування людини у стресовому стані може призвести до розвитку різноманітних порушень, зокрема: інсульту, захворювання шлунково-кишкового тракту (виразкової хвороби, порушення апетиту), порушень сну (безсоння або сонливості), різноманітних статевих розладів (зниження лібідо, імпотенції, у жінок розладів менструального циклу), прискорення темпів старіння, різкого погіршення стану волосся, шкіри, нігтів, появи серцево-судинних захворювань (гіпертонії, різноманітних порушень ритму, стенокардії), виникнення деяких шкірних захворювань, наприклад екземи.

Це все ознаки розвитку дистресс синдрому- патологічної адаптації до стресу. Дисбаланс в секреції наших головних стресових гормонів кортизолу, адреналіну і норадреналіну приводить до наступних порушень обмінних процесів: стимуляції глюконеогенезу, розвитку інсулінорезистентності, іммуносупресії, розрушення білкових структур зокрема за рахунок збільшення кількості продуктів глікації, виникає гостре та довгострокове порушення мікробіому, посилення ендотоксемії за рахунок посилення синдрому підвищеної кишкової проникності.

Ці ж самі процеси пов’язують зі старінням, і багато  досліджень вказували, що стрес може призводити до його прискорення. 

Вчені Єльського університету зацікавилися, чи має значення саме психологічна стійкість людини, якщо говорити про вплив стресу на організм людини та прискорення старіння. За результами дослідження виявилося що, здатність контролювати свої емоції та поведінку вагоміша за кількість стресу. Люди, які переживали багато стресу протягом життя, але могли себе контролювати, мали суттєво нижчий показник біологічного віку за тих, хто мав у житті стільки ж або навіть менше стресу, але гірше керував емоціями та собою.

Протягом останніх років учені розробили способи вимірювання біологічного віку, відстежуючи хімічні зміни в ДНК, які відбуваються природним чином у міру старіння. 

У новому дослідженні вчені з Yale University використали такий годинник як GrimAge, щоби відповісти на два запитання: 

  • наскільки хронічний стрес прискорює біологічний годинник?
  • чи існують способи сповільнити його і продовжити здорове життя?

Згідно з їхніми висновками, опублікованими в журналі Translational Psychiatry, стрес справді прискорює біг годинника, але люди можуть допомогти впоратися з наслідками, посиливши регуляцію емоцій і самоконтроль.

Як ми можемо виявити у себе дисбаланс стресових гормонів: виражена слабкість, швидка втомлюваність, дратівливість, пониження артеріального тиску, прискорене серцебиття, підвищена тяга до солодкого, важко прокинутись вранці і сонливість протягом дня, погана переносимість голоду, підвищена метеозалежність, запаморочення при різкій переміні положення тіла.  

Мало хто з нас підготовлений до стресу завчасно і люди по-різному реагують на нього.

Яким чином ми можемо згладити негативний вплив стрес провокуючих факторів на організм.

  • Регулярно контролюйте артеріальний тиск і частоту серцевих скорочень.  Підвищення артеріального тиску та прискорене серцебиття це явний симптом того, що тіло людини перебуває в стресі. Крім цього, підвищений тиск сам по собі є головною причиною стресу. 

Проблеми з тиском та порушення судинного тонусу приводять до порушення системного кровообігу. Найгірше це позначається на серці та мозку і може привести до розвитку інфаркту або інсульту

  • Обмежте споживання легких вуглеводів, які будуть викликати різкі коливання цукру крові і «виснажувати» систему регулювання вуглеводного обміну, посилювати процеси глікації та метаболічного дисбалансу  в організмі.

 

  • Нерегулярне харчування також є додатковим стресіндукуючим фактором і приводить до виснаження кори наднирників і посилює катаболічні процеси в організмі.

 

  • Хронічне недосипання і порушення режиму сну яке приводить до порушення циркадних ритмів. Це внутрішні біологічні ритми організму з періодом близько 24 годин. Вони заздалегідь готують організм, налаштовуючи всі фізіологічні процеси у відповідності зі щоденними змінами в навколишньому світі. До речі, відновлення балансу наших стресових гормонів проходить саме вночі, відновлюється рівень кортизолу. Тому, якщо Ваш режим дня і час сну не врегульовані, то всі вищеперелічені зміни в організмі наздоженуть вас, навіть якщо вплив стресу мінімальний.

 

  • Надмірне споживання алкоголю, продуктів, які містять кофеїн, паління і інші залежності значно збільшують токсичний вплив на організм. Збільшіть споживання трав’яних чаїв, детокс напоїв, які допомагають «перезапустити» метаболізм, надають допомогу печінці та наситять організм корисними речовинами.

 

  • Додайте регулярні аеробні фізичні навантаження. Вчені виявили, що регулярні аеробні фізичні навантаження приводять до стабільності і цілісності геному людини, уповільнюють процеси старіння і продовжують життя.

 

  • Приділяйте увагу постійному інтелектуальному зростанню, яке розвиває в людині аналітичні здібності. Також навчання надзвичайно позитивно позначається на наших когнітивних здібностях. Людина стає здатна набагато краще аналізувати як себе і своє життя, оточення, так і все, що відбувається у повсякденному житті.

 

  • Медитація і йога надзвичайно корисні для психологічної реабілітації. Вони допоможуть вам забути про стресові ситуації, що відбуваються навколо вас, допоможуть сфокусувати увагу на собі.

           

Зміна способу життя, дозволить згладити негативний вплив стресу на організм.